Kraków, dnia 17 stycznia 2005 r.

ZG - 06 /05/BKR/116-220

 

 

 

 

 

Trybunał Konstytucyjny

Rzeczypospolitej Polskiej

Al. Szucha 12a

00-582 Warszawa

 

 

 

Wniosek

 

 

Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Lokatorów o włączenie go do uczestnictwa w sprawie rozpatrywania skarg wniesionych do Trybunału Konstytucyjnego RP przez Rząd RP oraz Polską Unii Właścicieli Nieruchomości w odniesieniu do ustawy zmieniającej ustawę „o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz kilku innych ustaw [Dz. U. Nr 281 z 2004 r. poz. 2786].

 

Dla umożliwienia obrony podstawowych praw obywatelskich oraz podstawowych praw człowieka wynikających z Konstytucji RP oraz międzynarodowych dokumentów ratyfikowanych przez Rzeczypospolitą Polską, które to prawa mogą być zagrożone niewłaściwą oceną wspomnianych powyżej skarg, wnosi się o:

 

1.        Włączenie Polskiego Zrzeszenia Lokatorów jako jednej ze stron w sprawie ze skargi Rządu RP, Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości oraz ewentualnie innych organizacji na postanowienia ustawy nowelizującą ustawę  „o ochronie praw lokatorów [...]” z grudnia 2004 r.

 

2.        Przekazanie Zarządowi Głównemu Polskiego Zrzeszenia Lokatorów kopii dokumentów zawartych w przedmiotowych skargach dla przygotowania odpowiedniego stanowiska tej organizacji

 

3.        Zapewnienie przedstawicielom Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Lokatorów uczestnictwa w posiedzeniach Trybunału i przedstawienia faktów oraz ich naświetlenia dla udokumentowania rzeczywistej sytuacji lokatorów mieszkań czynszowych w świetle postanowień Konstytucji RP oraz Paktów i Konwencji międzynarodowych, ratyfikowanych przez Państwo Polskie.

 

 

 

Uzasadnienie

 

 

Środki przekazu poinformowały, że Rada Ministrów podjęła uchwałę o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego skargi na postanowienia ustawy o zmianie „o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego” oraz kilku innych ustaw, w związku z wprowadzeniem do tej ustawy – głosami Senatorów i Posłów – poprawki m.i. ograniczającej wysokość i częstotliwość podwyższania czynszów za lokale mieszkalne.

 

Równocześnie do Trybunału Konstytucyjnego złożyła skargę Polska Unia Właścicieli Nieruchomości, a także inne organizacje właścicieli nieruchomości.

 

Zaskarżane elementy przedmiotowej ustawy mają zasadnicze znaczenie dla możliwości zamieszkiwania w przeciętnych warunkach około półtora miliona rodzin, czyli około pięć milionów ludzi, a ewentualne uwzględnienie skarg przez Trybunał może mieć decydujące znaczenie na zdeformowanie zaskarżanej ustawy i wprowadzenie tych ludzi w stan bezdomności. Dlatego też z ostrożności procesowej Polskie Zrzeszenie Lokatorów chce w oparciu o Art. 79 Konstytucji RP, odnieść się do skarg na ustawę, które to skargi wprawdzie same nie stanowią aktów prawnych, lecz przez działanie wyroku Trybunału na daną ustawę mogą mieć wpływ na ostateczne postanowienia i kształt aktów prawnych.

 

W świetle ważności problemu wyniszczenia blisko 12% społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie poważne potraktowanie kosztów zamieszkiwania i tworzenia bezdomności jest konieczne, a temu ma służyć włączenie Polskiego Zrzeszenia Lokatorów do postępowania spowodowanego powyższymi skargami.   

 

 

 

 

Z poważaniem